Komunikat 20

Ocean Atlantycki – 19.11.2012. – Pobierz komunikat jako PDF
Rozpoczęła się piąta doba samotnej żeglugi Kuby przez Atlantyk

19.11.2012 r. poniedziałek – 10.00 UTC. Z pokładu jachtu s/y Delphia Trójka:

Zdjęcie © „Kuba Strzyczkowski Delphia Trójka – samotny rejs przez Atlantyk Fot. P. Kaja – MediaPartners.pl dla RejsKuby.pl”

Kuba Strzyczkowski 5 dni po opuszczeniu portu w Las Palmas osiągnął trawers przylądka Cabo Corveiro na zachodnim brzegu Afryki. W samotnej żegludze pokonał już ponad 560 mil morskich (ok. 1050 km). Aktualna przeciętna prędkość jachtu Delphia Trójka w dotychczasowej żegludze to 4,6 węzła (ok. 8,5 km/h). Do Wysp Zielonego Przylądka (Capo Verde) Kuba ma jeszcze ok. 340 mil morskich. Wg planu jacht Delphia Trójka powinien minąć te wyspy lewą burtą, za około 3 dni, w odległości ok. 150 mil morskich (ok. 280 km.) i skierować się na zachód w kierunku Wysp Karaibskich.

Przekaz satelitarny Kuby z poranka 18.11.2012:
Pozdrawiam z pokładu jachtu Delphia – Trójka. Pomimo, mam nadzieję, przejściowych kłopotów z telekomunikacją, codziennie czuję się lepiej i pewniej. W wolnych chwilach pisze dziennik – fragmenty przesyłam do „blogu skippera” na stronę Rejs.Kuby.pl. Wczoraj nie udało się wysłać relacji do Trójki – tel. satelitarny nie łączy, za słaby sygnał, za gęste chmury – poczekamy na lepsza pogodę. I nadrobimy… U mnie wszystko OK. Już 3 dzień nikogo na horyzoncie. Pozwalam sobie na sen. oczywiście w krótkich partiach. Ale wystarczy. Nareszcie jestem wyspany. Trochę tęsknię, ale to raptem jeszcze tylko dwa – trzy tygodnie! Damy rade! Teraz marzę o słońcu! Pogoda tutaj taka bardziej „bura”. Grube chmury i deszcze. Oszczędzam słodką wodę, najpierw kąpiel w kubełku morskiej wody, ale mydło się nie pieni. Potem prysznic w deszczu…. Kuba”.

Według analizy głównego nawigatora Rejsu Kuby – Jacka Pietraszkiewicza – w pierwszej dobie rejsu Kuba napotkał kilkunastogodzinną „ciszą wiatrową” ok. 100 mil morskich na południe od Wysp Kanaryjskich, ale od sobotniego wieczoru żegluje już w stałym pasacie, z daleka od uczęszczanych torów wodnych. Najbliższe 3 doby nie zmienią jego sytuacji. Wiatr stały z kierunku północno-wschodniego o sile od 14 do 19 węzłów (ok. 30 km/h.). Do najbliższego piątku, 23.11. – prognozy meteo zapowiadają bardzo pochmurne niebo, ale bez deszczu. Temperatura od 18 do 25 stopni C. Trwające już drugą dobę utrudnienia w automatycznej lokalizacji jachtu i brak pełnej łączności telekomunikacyjnej zostały potwierdzone przez Inmarsat i Stratos. Wg operatorów satelitów „stacja nadawcza jachtu Delphia Trójka – jest widoczna przez satelity geostacjonarne nad Atlantykiem, ale za słaby sygnał nie pozwala zalogować się do systemu”. Nad rejonem żeglugi Delphi Trójki zalegają bardzo gęste chmury.

Zdaniem szefa żeglarskiego Rejsu Kuby – kpt. Jarka Kaczorowskiego – jacht Delphia Trójka jest doskonale wyposażony do samodzielnej nawigacji, a Kuba dobrze wie jak się nim posługiwać. Dlatego ograniczenia w komunikacji nie stanowią żadnego zagrożenia rejsu. Jednak jacht płynie nieco wolniej niż zakładano i dlatego planowane przybycie na Gwadelupę może opóźnić się o kilka dni.

Przypominamy, że od rozpoczęcia żeglugi „Szlakiem Kolumba” czyli od 08 listopada 2012 na stronie RejsKuby.pl skipper Strzyczkowski pisze swój własny blog pod nazwą: “Dziennik Skippera” – współprowadzony z Joanną Musiał. – Zapraszamy do lektury codziennych obserwacji i przemyśleń Kuby!

© Wszelkie przedruki i cytowanie informacji z Komunikatów Rejsu – nieodpłatnie wyłącznie za podaniem Źródła: RejsKuby.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Organizatorzy Rejsu dziękują Sponsorom za wsparcie i zaufanie, Partnerom za pomoc, i Przyjaciołom za zaangażowanie.
Dziękujemy także Radiowej Trójce (PR S.A. III), TVP Info oraz Redakcji ŻAGLI - naszym Patronom Medialnym za współpracę.
Bez nich ten projekt nie mógłby powstać.

Sponsorzy:
EXTRAL Aluminium, DELPHIA YACHTS, Spółdzielcza Grupa Bankowa, NAVSIM, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. producent wody mineralnej KRYNICZANKA, miasto BYDGOSZCZ organizator Festiwalu STER NA BYDGOSZCZ

Partnerzy:
Przychodnia ALCOR, Portal pogodadlazeglarzy.pl, Towarzystwo Promocji Ryb Pankarp.pl, Agencja Rynku Rolnego, LYO FOOD, CODE ZERO, GARMIN oraz SMART

Przyjaciele Rejsu:
Firma SMART, Firma KNAP, Firma TWINS, Polski Związek Żeglarski (PZŻ), Kpt. Krzysztof Baranowski, Magazyn i Portal WIATR, Portal TAWERNA SKIPPEROW, PORTAL ZEGLARSKI